„Czy to jeszcze miłość, skoro on nie chce trzymać mnie za rękę na spacerze? Dba o mnie, ale nie jest wylewny jeśli chodzi o mówienie o miłości.” Pewnie miałeś momenty, że zastanawiałeś się czy to jeszcze miłość. Chyba każdy z nas to przechodzi bądź przechodził. Często pomimo tego, że rozmawiamy w tym sam języku, to znacznie się one różnią. Jeśli nauczymy się je rozpoznawać i posługiwać, to unikniemy wielu konfliktów.
Czym tak naprawdę jest język miłości?
To nic innego jak sposób naturalnego i spontanicznego pokazywania swoich uczuć. Używanie języka miłości sprawia, że poczucie satysfakcji jest głębokie i czujemy się naprawdę mocno kochani. To amerykański psycholog Gary Chapman rozpowszechnił koncepcję języków miłości. W Swojej książce „ 5 języków miłości” zwrócił uwagę, że miłość możemy okazywać na 5 różnych sposobów.
Zrozumienie kluczem do dobrych relacji
Jeśli zależy nam na dobrych relacjach, to wzajemne zrozumienie i zaspokajanie potrzeb jest do tego niezbędne. Jeśli natomiast będziemy mówić w różnych językach miłości to mogą pojawić się nieporozumienia, irytacja, konflikty czy nawet wątpliwości co do uczuć i pobudek drugiej osoby.
Jak zatem odkryć swój język miłości? Najłatwiej zadać pytanie „ co sprawia, że czujesz się naprawdę przeze mnie kochany?”
Poniżej kilka podpowiedzi Chapmana.
Słowa
Taki sposób pokazywania miłości wiąże się z częstym użyciem takich słów jak kocham Cie, jesteś dla mnie ważny, lubię spędzać z Tobą czas, dziękuje, że jesteś. Dla osób komunikujących swoje uczucia znaczy to bardzo wiele, choć wypowiedzenie ich zajmuje kilka sekund. Z kolei słowa negatywne czy obraźliwe zostają w głowie takich osób bardzo długo i trudno puścić je w zapomnienie. Podobnie działa krytyka, nawet ta konstruktywna. Już nawet jedna mała uwaga może się okazać bardzo raniącym ciosem.
Czas spędzony razem – Nie są ważne okoliczności spędzania czasu ani to co robicie. Możecie razem sprzątać, oglądać film czy po prostu leżeć razem na kanapie. Chodzi o to, żeby uwaga była skupiona na partnerze, bez rozpraszaczy w stylu pisania wiadomości czy myślenia o czymś innym, W tym języku wszystkie wykonywane aktywności mogą być istotne, warunkiem jest jednak to, by podejmować je z ukochaną osobą.
Dotyk
Dla osoby, która wyraża swoje uczucia poprzez kontakt fizyczny to przytulanie, głaskanie, muskanie zaczepianie czy pasowanie są nieodzownymi elementami związku. Gdy osoba taka usłyszy od partnera „nie przy ludziach”, to automatycznie pojawi się u niej ogromny smutek i uczucie odepchnięcia. Rozłąka fizyczna staje się nie do zniesienia, ponieważ nic nie może zastąpić obecności fizycznej drugiej osoby.
Prezenty
Dla osoby posługującej się tym językiem to małe gesty w postaci podarowania cukierka czy kwiatków są przekazem prawdziwej miłości. Cena prezentu nie gra roli, liczy się sam fakt obdarowania. Ważne, by upominek był przemyślany i dostosowany do drugiej połówki. Osoba, która posługuje się tym językiem ma potrzebę bycia obdarowanym nie tylko przy specjalnej okazji. Dobrą okazją podarowania czegoś powinien być sam fakt wzajemnej miłości i zadowolenia z relacji.
Przysługi
Zaparzenie kawy, zrobienie kanapki, naprawienie blendera, odkurzanie podłogi czy podanie ręcznika mogą bardziej pokazać naszą miłość niż nam się wydaje. Ktoś mógłby powiedzieć, że takie rzeczy to rutyna dnia codziennego, ale dla osoby, która posługuje się tym językiem, to to wszystkie drobne rzeczy są oznaką miłości i troski.
Pomimo tego, że każdy z nas jest inny, to wcale nie oznacza, że gorszy. Znajdźmy swój język pokazywania uczuć, pokażmy, że nas zależy w taki sposób, w którym czujemy się dobrze, a w naszym związku na pewno pojawi się satysfakcja.
Źródło: https://weselezwodzirejem.pl